MKiDN dba o ochronę prywatności użytkowników i bezpieczeństwa przetwarzania ich danych osobowych oraz stosuje odpowiednie rozwiązania technologiczne zapobiegające ingerencji osób trzecich w prywatność użytkowników. Używamy także plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności
[Zamknij]

   Mapa projektów

Pieskowa Skała. Konserwacja architektury zamku i poszerzenie oferty edukacyjno-kulturalnej

  • Beneficjent: Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki
  • Partner: NILU - Norsk Institutt for Luftforskning, Norewski Instytut Badań Powietrza
  • Koszt projektu całkowity: 15,30 mln zł
  • Kwota dofinansowania: 12,79 mln zł

Remont Zamku w Pieskowej Skale, będącego oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu, stanowi element wieloletniego programu konserwatorskiego. W chwili obecnej obiekt wymaga podjęcia kompleksowych prac, mających na celu ochronę zabytkowego obiektu i wprowadzenie niezbędnych zmian technicznych i budowlanych. Celem projektu jest poprawa stanu budowli oraz zwiększenie dostępu różnych grup odbiorców do oferty kulturalnej i edukacyjnej Zamku poprzez adaptację pomieszczeń, digitalizację zbiorów i stworzenie wirtualnego muzeum.

W ramach inwestycji przeprowadzona zostanie kompleksowa konserwacja Zamku, obejmująca elewacje korpusu głównego i bastionów oraz dziedzińca krużgankowego. Wykonane zostaną prace badawcze wystroju wnętrza kaplicy św. Michała Archanioła, prowadzące do rozpoznania oryginalnego i pierwotnego wystroju. Pomieszczenia znajdujące się w oficynie zamku zostaną zaadaptowane na cele edukacyjno-kulturalne. Ponadto, zaplanowano zakup i montaż wyposażenia, w tym mobilnego systemu wystawienniczego i dwustronnych plansz na potrzeby ekspozycji na dziedzińcu. Zostanie tam również umieszczony infokiosk dla zwiedzających. Na potrzeby Wirtualnego Muzeum i działań podejmowanych przez palcówkę, projekt obejmie również digitalizację wybranych zbiorów oraz przygotowanie interaktywnych prezentacji multimedialnych, filmów, wizualizacji oraz gier.

Partnerem Zamku Królewskiego na Wawelu w realizacji przedsięwzięcia jest Norweski Instytut Badań Powietrza z Kjeller (NILU), który specjalizuje się w badaniach jakości powietrza i konserwacji dorobku kulturowego.

Rezultatem projektu będzie wzbogacenie oferty Muzeum o nowy program edukacyjno-kulturalny przeznaczony dla szerokiego grona odbiorców. Prace budowlane, konserwatorskie i badawcze pozwolą na poprawę stanu substancji zabytkowej i walorów estetycznych obiektu. Oferta Muzeum zostanie wzbogacona również dzięki cyfryzacji. Program zostanie uzupełniony o informacje pozyskane w ramach prac konserwacyjnych i badawczych, prowadzonych w trakcie realizacji projektu. Zwiedzający będą mogli skorzystać z interaktywnych materiałów dydaktycznych, w tym z filmu z lotu ptaka, prezentacji edukacyjnej 3D obrazującej zmiany zachodzące w budowli na przestrzeni dziejów oraz z 5 gier edukacyjnych, które będą wykorzystywane w trakcie lekcji muzealnych. Organizowane będą również liczne koncerty i inne imprezy, w tym pokazy w technice mapingu 3D na elewacji skrzydła bibliotecznego Zamku, od strony dziedzińca zewnętrznego.

Udostępnij: