MKiDN dba o ochronę prywatności użytkowników i bezpieczeństwa przetwarzania ich danych osobowych oraz stosuje odpowiednie rozwiązania technologiczne zapobiegające ingerencji osób trzecich w prywatność użytkowników. Używamy także plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności
[Zamknij]

Zakończenie Programu "Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego"

22 lutego br. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako pierwszy wśród Operatorów Programów norweskich i EOG w Polsce, otrzymało akceptację sprawozdania końcowego z realizacji Programu "Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego" z Biura Mechanizmów Finansowych w Brukseli. W ramach zakończonego Programu (II edycja Mechanizmów Finansowych EOG i Norweskich Mechanizmów Finansowych) dofinansowanie otrzymało 62 projekty z zakresu muzyki, tańca, sztuk plastycznych oraz wizualnych, edukacji kulturalnej i dziedzictwa kulturowego. Udało się zrealizować wiele inicjatyw lokalnych oraz wesprzeć renomowane wydarzenia artystyczne, które przyczyniły się m.in. do wzmocnienia międzynarodowej współpracy pomiędzy instytucjami z Polski, Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. Ze środków programu dofinansowano m.in. Festiwal Chopin i jego Europa, Festiwal Filmowy Off Camera, projekt "Oskar Hansen. Projekt badawczo - wystawienniczy poświęcony twórczości Hansena (...)" czy projekt "Jidisz far ale" czyli "Jidysz dla wszystkich". Promowanie wiedzy o kulturze i języku jidysz w Polsce i w Norwegii.

20 grudnia 2017 r. podpisano międzyrządowe umowy na wdrożenie środków europejskich w ramach III edycji Funduszy Norweskich i EOG. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęło prace nad nowym programem "Kultura" w ramach którego zaplanowane zostało wsparcie w wysokości 88,23 mln euro, pochodzących ze środków EOG. Wsparcie zostanie przeznaczone na projekty infrastrukturalne, przede wszystkim z zakresu zachowania dziedzictwa kulturowego, jak również na partnerskie projekty dotyczące współpracy kulturalnej z instytucjami z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu.

Wstecz