MKiDN dba o ochronę prywatności użytkowników i bezpieczeństwa przetwarzania ich danych osobowych oraz stosuje odpowiednie rozwiązania technologiczne zapobiegające ingerencji osób trzecich w prywatność użytkowników. Używamy także plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności
[Zamknij]

   Mapa projektów

Poznanie przez taniec

  • Beneficjent: Teatr Wielki - Opera Narodowa
  • Partner: Den Norske Opera & Ballett
  • Koszt projektu całkowity: 1,22 mln zł
  • Kwota dofinansowania: 1,22 mln zł

Celem partnerskiego projektu Teatru Narodowego – Opery Narodowej i Den Norske Opera & Ballet jest stworzenie platformy dialogu międzykulturowego dla młodzieży z Polski i Norwegii. Narzędziem wzajemnego poznania stanie się taniec, który jest rodzajem sztuki uniwersalnej i nie obciążonej barierą językową. Projekt będzie realizowany przez cały 2014 r. w Warszawie oraz Oslo.

Efektem finalnym współpracy dwóch narodowych instytucji kultury będzie polsko-norweski spektakl taneczny, który zostanie pięciokrotnie zaprezentowany na deskach Teatru Narodowego – Opery Narodowej i Den Norske Opera & Ballet. W ramach działań projektowych przewidziano warsztaty taneczne dla młodzieży. Nad przedstawieniem pracować będą choreografowie z obu krajów, którzy dla każdej z grup opracują dwa układy taneczne. Niezwykle istotny element spektaklu będzie stanowić muzyka współczesnych kompozytorów. W przypadku polskich choreografii jest to muzyka Wojciecha Kilara, w przypadku norweskich - Ragnar Bjerkreima i Terje Isungseta.

W ramach projektu przewidziano również inne działania towarzyszące tworzeniu przedstawienia. Jednym z nich jest konkurs na plakat promujący spektakl. Konkurs adresowany będzie do studentów uczelni artystycznych z państw europejskich. Nadesłane projekty zostaną zaprezentowane podczas wystawy i w katalogu. Ponadto, w ramach przedsięwzięcia zaplanowano organizację międzynarodowej konferencji dotyczącej edukacji kulturalnej, w tym projektów tanecznych. Dla celów projektu zostanie utworzona strona internetowa, na której znajdą się fotorelacje oraz videoblog. Do prowadzenia fotograficznej dokumentacji wydarzeń zostanie zaangażowana polska młodzież. Powstałe fotografie zostaną zamieszczone na stornie internetowej oraz zaprezentowane w formie wystawy i katalogu.

„Poznanie przez taniec” przyczyni się w rezultacie do realizacji różnych działań artystycznych i kulturowych oraz zwiększenia mobilności artystów. Ponadto, możliwy będzie rozwój dialogu międzykulturowego i wzmocnienie współpracy między Polską oraz Norwegią. Organizatorzy przewidują, że w wydarzeniach weźmie łącznie udział ok. 320 tys. odbiorców.

Udostępnij: