MKiDN dba o ochronę prywatności użytkowników i bezpieczeństwa przetwarzania ich danych osobowych oraz stosuje odpowiednie rozwiązania technologiczne zapobiegające ingerencji osób trzecich w prywatność użytkowników. Używamy także plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności
[Zamknij]

   Mapa projektów

Kościół Pokoju w Świdnicy – obiekt UNESCO. Przywrócenie świetności luterańskiej enklawy poprzez renowację organów wraz z prospektem, rewitalizacją cmentarza i przebudowę plebanii w celu zapewnienia wielokierunkowej oferty kulturalnej, edukacyjnej i społecznej

  • Beneficjent: Parafia Ewangelicko-Augsburska pw. Świętej Trójcy w Świdnicy
  • Partner: Vest – Agder Fylkeskommune, Levanger kommune
  • Koszt projektu całkowity: 14,06 mln zł
  • Kwota dofinansowania: 11,95 mln zł

Kościół Pokoju pw. Trójcy Świętej w Świdnicy wybudowany został na mocy porozumień traktatu westfalskiego zawartego w 1648 r., kończącego wojnę trzydziestoletnią. Obiekt stał się symbolem pojednania polsko-niemieckiego za sprawą wspólnej wizyty w 1989 r. premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla, którzy modlili się w nim wspólnie o pokój i pojednanie dwóch narodów. W 2001 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Projekt ma na celu ochronę i zachowanie tego cennego zabytku wraz z otaczającym go kompleksem. Przedmiotem inwestycji jest restauracja i konserwacja zabytkowych organów z barokowym prospektem oraz wykonanie prac w otoczeniu kościoła. Przewidziany został remont plebanii oraz zakup niezbędnego wyposażenia do prowadzenia w niej działalności kulturalnej oraz digitalizacja części zabiorów bibliotecznych i archiwalnych. Cmentarz otaczający Kościół, w tym jego mury, nagrobki i epitafia zostaną poddane renowacji.

Projekt będzie realizowany w partnerstwie z norweskimi jednostkami samorządu terytorialnego, z którymi nastąpi wymiana doświadczeń i wiedzy na temat konserwacji i przechowywania zabytkowych księgozbiorów, a także renowacji zabytków drewnianych.

Wykonanie niezbędnych, pilnych prac konserwatorskich i remontowych ma na celu ratowanie walorów artystycznych, kulturowych i historycznych tego obiektu, co w znacznym stopniu uatrakcyjni jego ofertę kulturalną i edukacyjną. Ponadto, realizacja projektu dotyczy mniejszości luterańskiej oraz niemieckiej zamieszkujących region i z tego powodu zostanie utworzony Dolnośląski Instytut Ewangelicki. Jego zadaniem będzie przybliżanie i zachowanie dziedzictwa kulturowego mniejszości ewangelickiej i niemieckiej.

Udostępnij: