MKiDN dba o ochronę prywatności użytkowników i bezpieczeństwa przetwarzania ich danych osobowych oraz stosuje odpowiednie rozwiązania technologiczne zapobiegające ingerencji osób trzecich w prywatność użytkowników. Używamy także plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności
[Zamknij]

   Mapa projektów

Drewniany skarb. Chroniąc dziedzictwo kreujemy przyszłość

  • Beneficjent: Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
  • Partner: Norsk Institut For Kulturminneforskning, Vestfoldmuseene IKS
  • Koszt projektu całkowity: 900,55 tys. zł
  • Kwota dofinansowania: 784,5 tys. zł

Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" promuje i upowszechnia dziedzictwo kulturowe i historyczne Lublina oraz Lubelszczyzny. Zabytkowa architektura drewniana miasteczek bez wątpienia stanowi jeden z charakterystycznych elementów kulturowego krajobrazu regionu. Na terenie województwa lubelskiego zachowało się wiele obiektów tego typu, ale duża część z nich znajduje się w bardzo złym stanie. Dodatkowo, można zauważyć brak świadomości znaczenia architektury drewnianej dla dziedzictwa kulturowego regionu i kraju wśród lokalnej społeczności.

Ideą projektu pn. „Drewniany skarb. Chroniąc dziedzictwo kreujemy przyszłość” jest dokumentowanie oraz przekazywanie wartości kulturowych, które przejawiają się w tradycyjnej drewnianej zabudowie miasteczek Lubelszczyzny oraz dziedzictwie Norwegii. Podjęte działania mają prowadzić do uwrażliwienia społeczności lokalnych na problem degradacji tego typu dziedzictwa oraz zwiększyć zaangażowanie i aktywizację mieszkańców w rozwój regionu.

Do realizacji przedsięwzięcia zostało wybranych 5 miejscowości województwa lubelskiego (Dubienka, Krasnobród, Szczebrzeszyn, Tyszowce, Wojsławice) i jedno miasteczko norweskie (Larvik), gdzie prowadzone będą prace dokumentacyjne i badawcze. Zostanie wykonana inwentaryzacja zabytków architektury drewnianej oraz ich klasyfikacja pod kątem konstrukcji, przeznaczenia oraz przynależności kulturowej. Miejscowości zostaną zrekonstruowane w przestrzeni wirtualnej, a następnie udostępnione w formie makiet 3D w serwisie internetowym. Projekt zakłada wymianę doświadczeń z norweskim partnerem na temat pracy nad dokumentacją zabytków oraz metodami konserwacji i rekonstrukcji architektury drewnianej. Zaplanowano m.in. podróże studyjne ekspertów w celu zapoznania się z zabytkami partnera. Ponadto, w celu uwrażliwienia lokalnej społeczności przeprowadzone zostaną seminaria dla szkół, dotyczące dziedzictwa Lubelszczyzny, które poprowadzą cieśle z obu krajów. Przedstawiciele samorządów będą mogli wziąć udział w seminarium, dotyczącym promocji architektury drewnianej. Zabytki propagować będzie również mobilna wystawa prezentowana w Polsce i Norwegii. Podjęte działania projektowe i osiągnięte rezultaty podsumuje konferencja oraz specjalnie wydana publikacja.

Udostępnij: