MKiDN dba o ochronę prywatności użytkowników i bezpieczeństwa przetwarzania ich danych osobowych oraz stosuje odpowiednie rozwiązania technologiczne zapobiegające ingerencji osób trzecich w prywatność użytkowników. Używamy także plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności
[Zamknij]

   Mapa projektów

Dokumentacja i monitoring w zarządzaniu obiektami budownictwa drewnianego w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu oraz Muzeum Ryfylke

  • Beneficjent: Muzeum Rolnictwa im. ks Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu
  • Partner: Muzeum Ryfylke
  • Koszt projektu całkowity: 485,71 tys. zł
  • Kwota dofinansowania: 296,08 tys. zł

Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, położone na terenie zespołu pałacowo-parkowego, wśród swoich licznych zbiorów posiada 47 zabytkowych obiektów architektury drewnianej. W gronie zabytków zlokalizowanych w skansenie znalazły się obiekty z XVIII – XX w., przeniesione ze wsi na pograniczu Mazowsza i Podlasia, ulokowane następnie w trzech zespołach wraz z pełnym wyposażeniem wnętrz. Oprócz parku etnograficznego, Muzeum posiada punkty muzealne w obiektach architektury drewnianej: w Drewnowie (zagroda młynarza), w Dąbrowie Łazach (wiatrak) i Winnie Chroły (szkoła wiejska).

Celem projektu realizowanego przez Muzeum Rolnictwa w partnerstwie z Muzeum Ryfylke jest opracowanie nowoczesnych standardów zarządzania obiektami architektury drewnianej. Ważną kwestię stanowi ich dokumentowanie oraz monitorowanie kondycji architektonicznej i technicznej. Standardy wypracowane wspólnie z norweskim partnerem mają być zgodne z Zasadami Ochrony Budynków Drewnianych, które opracował Międzynarodowy Komitet Drewna ICOMOS.

Do działań przewidzianych w ramach projektu należy spotkanie inauguracyjne, seminaria oraz szkolenia. Ponadto, zorganizowana zostanie konferencja międzynarodowa oraz wyjazd studyjny do Norwegii. Współpraca posłuży do stworzenia aplikacji komputerowej, dotyczącej ochrony dziedzictwa drewnianego oraz wydania publikacji naukowych i ekspertyz.

Rezultatem przeprowadzonego przedsięwzięcia będzie wypracowanie skutecznych i spójnych ze sobą standardów działania oraz narzędzi służących do ochrony architektury drewnianej. Dzięki nim możliwe będzie wcześniejsze podejmowanie interwencji, mających na celu powstrzymanie procesów degradacji obiektów.

Udostępnij: