MKiDN dba o ochronę prywatności użytkowników i bezpieczeństwa przetwarzania ich danych osobowych oraz stosuje odpowiednie rozwiązania technologiczne zapobiegające ingerencji osób trzecich w prywatność użytkowników. Używamy także plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności
[Zamknij]

   Mapa projektów

Ochrona i udostępnienie dziedzictwa kulturowego Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo – konserwatorskie i cyfryzację zasobów Muzeum – Zamku w Łańcucie (OR-KAII)

  • Beneficjent: Muzeum – Zamek w Łańcucie
  • Partner: Centrum Ochrony Dziedzictwa w Aust Agder
  • Koszt projektu całkowity: 23,16 mln zł
  • Kwota dofinansowania: 16,03 mln zł

Zamek w Łańcucie jest jednym z najchętniej odwiedzanych muzeów i jednym z najpopularniejszych atrakcji turystycznych regionu i kraju. Stanowi jedno z najpiękniejszych zespołów rezydencjonalnych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz z okresu XVII - XIX wieku, wyposażonych w liczne dzieła sztuki oraz cennej kolekcji pojazdów konnych. W łańcuckiej rezydencji oglądać można bogate i różnorodne kolekcje malarstwa i grafiki, mebli, sreber, szkła, porcelany, tkanin i instrumentów muzycznych. Zespół pałacowy otacza urokliwy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze.

Projekt ma na celu zabezpieczenie i wzrost dostępności dziedzictwa kulturowego Muzeum – Zamku w Łańcucie. W ramach inwestycji przeprowadzone zostaną prace remontowe i konserwatorskie dachu wraz z więźbą dachową, drewnianych elementów, stolarki okiennej oraz rynien. Obiekt zostanie zabezpieczony dzięki wymianie instalacji odgromowej i ociepleniu stropów. Działania naprawcze obejmą również wnętrze Zamku. Przeprowadzone zostaną kompleksowe prace konserwatorskie wystroju wnętrz na I i II piętrze obiektu oraz konserwacja mebli w wybranych pomieszczeniach. Zakres projektu obejmuje również cyfryzację zbiorów Muzeum Zamku w Łańcucie, w tym digitalizację odnowionych wnętrz na II piętrze oraz digitalizację kolekcji naczyń toaletowych i kuchennych. W efekcie zostanie udostępniony wirtualny spacer. Zwiedzający będą mogli korzystać z audioprzewodników z systemem audiodeskrypcji dla osób niewidomych i słabowidzących. Dodatkowo, projekt będzie promował różnorodność kulturową poprzez działania kulturalno–edukacyjne na temat mniejszości narodowych, w szczególności Ukraińców, Å»ydów, Łemków, zamieszkujących powiat łańcucki.

Projekt prowadzony jest w partnerstwie z norweską instytucją, Centrum Ochrony Dziedzictwa w Aust Agder, która zajmuje się głównie ochroną zabytków architektury drewnianej. Dzięki współpracy możliwa będzie wymiana doświadczeń z zakresu tradycyjnego rzemiosła drzewnego oraz wymiana wiedzy w zakresie nowoczesnych technik konserwacji i różnorodnych technik budowania.

Rezultatem projektu będzie wytyczenie drugiej trasy dla zwiedzających, która obejmie niedostępne dotychczas pokoje na II piętrze. Realizacja projektu podniesienie atrakcyjności oferty kulturalnej Zamku.

Udostępnij: