MKiDN dba o ochronę prywatności użytkowników i bezpieczeństwa przetwarzania ich danych osobowych oraz stosuje odpowiednie rozwiązania technologiczne zapobiegające ingerencji osób trzecich w prywatność użytkowników. Używamy także plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności
[Zamknij]

   Mapa projektów

Eastern Waves: Warszawa-Oslo

  • Beneficjent: Fundacja 4.99
  • Partner: NOTAM. Norweskie Centrum Technologii w Muzyce i Sztukach
  • Koszt projektu całkowity: 346 tys. zł
  • Kwota dofinansowania: 303,3 tys. zł

Punktem wyjścia dla projektu są dokonania trzech pionierów, którzy w latach 60. i 70. XX wieku podjęli współpracę w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia: Arne Nodheim, Kåre Kolberga i Eugeniusza Rudnika. Przedsięwzięcie pn. "Eastern Waves" ma na celu przypomnienie, udokumentowanie oraz odnowienie związków polskiej i norweskiej muzyki elektroakustycznej. Zaprezentowana zostanie ich odrębność i znaczenie dla muzyki światowej.

W ramach projektu zostanie przygotowane wydanie płytowe dzieł elektronicznych Arne Nordheima (w 2013 r.) oraz Kåre Kolberga (w 2014r.), obejmujących okresy "polskie" i "norweskie" kompozytorów, ich muzykę oraz dzieła tworzone dla filmu, teatru, czy na potrzeby projektów audiowizualnych. Planowana jest również płytowa publikacja nowych dzieł czołowych twórców współczesnej norweskiej muzyki eksperymentalnej: Maji Ratkje oraz Helge Stena (Deathprod), inspirowanych utworami Eugeniusza Rudnika i dziełami innych twórców Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. W ramach działań projektowych zorganizowane zostaną również koncerty Maji Ratkje oraz dwóch artystów polskich w Warszawie i Norwegii. Na 2015 rok zaplanowano trasę koncertową w wybranych krajach europejskich. Organizatorzy przewidują, że w działaniach projektowych udział weźmie ok. tysiąc odbiorców.

Projekt przyczyni się do zwiększenia zainteresowania dokonaniami trzech pionierów: Nordheima, Kolberga i i Rudnika w Polsce, Norwegii i całej Europie. Ponadto, jego realizacja zainicjuje współpracę pomiędzy współczesnymi twórcami muzyki elektronicznej z obu krajów.

Udostępnij: