MKiDN dba o ochronę prywatności użytkowników i bezpieczeństwa przetwarzania ich danych osobowych oraz stosuje odpowiednie rozwiązania technologiczne zapobiegające ingerencji osób trzecich w prywatność użytkowników. Używamy także plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności
[Zamknij]

Aktualności

Dodatkowe pieniądze dla kultury z Mechanizmów Finansowych. Podpisano umowę w sprawie realizacji Programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego” na kwotę 345 mln zł!

18 kwietnia 2013 r., po wielu miesiącach negocjacji, została podpisana umowa ws. Programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego”, dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na nowy okres programowania. W wyniku rozmów i spotkań pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz norweskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych udało się wynegocjować dodatkową pulę środków w wysokości 10 mln euro, w stosunku do wcześniejszych ustaleń. W rezultacie, całkowita alokacja na Program wynosić będzie 81,8 mln euro. Nowy Program umożliwi dofinansowanie projektów inwestycyjnych z zakresu renowacji zabytków, budowy i rozbudowy instytucji kultury, konserwacji zabytków ruchomych oraz rozwoju zasobów cyfrowych w dziedzinie kultury. Granty udzielane w ramach programu nie mogą być mniejsze niż 1 mln euro i nie mogą przekraczać 8 mln euro.  Program jest komplementarny w stosunku do Programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej” dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG, dla którego kilka dni temu otworzony został II nabór wniosków.

Ze względu na duże zainteresowanie Państw – darczyńców (Norwegii, Islandii i Liechtensteinu) kwestiami mniejszości ustalono, że 5% alokacji zostanie przeznaczone na realizację projektów z zakresu dokumentacji historii kultury, w tym mniejszości etnicznych i narodowych. Dodatkowo, Państwa – darczyńcy wyrazili wolę ufundowania wydzielonej puli środków na dwa wskazane przez nich projekty nieinwestycyjne, tj. projekt Muzeum Historii Å»ydów Polskich, dotyczący dziedzictwa kulturowego mniejszości żydowskiej w Polsce oraz na projekt Narodowego Instytutu Dziedzictwa realizowany wspólnie z Norweskim Dyrektoriatem ds. Dziedzictwa Kulturowego, dotyczący zagadnień związanych z wykorzystaniem dziedzictwa kulturowego w miejscowych planach rozwoju.   

Podpisanie umowy zakończyło formalny proces negocjacji Programu i umożliwia otwarcie naboru. Ogłoszenie naboru wniosków planowane jest na maj bieżącego roku. Ze względu na krótki czas pozostały do wdrożenia Programu, o dofinansowanie będą mogły ubiegać się projekty inwestycyjne gotowe do realizacji. Szczegółowe warunki konkursu znajdą się na stronie internetowej MKiDN.

Edytowano: 01-04-2015 o 10:08

Wstecz