MKiDN dba o ochronę prywatności użytkowników i bezpieczeństwa przetwarzania ich danych osobowych oraz stosuje odpowiednie rozwiązania technologiczne zapobiegające ingerencji osób trzecich w prywatność użytkowników. Używamy także plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności
[Zamknij]

   Mapa projektów

Rewitalizacja zabytkowego obiektu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach

  • Beneficjent: Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
  • Partner: Universitetet i Bergen: Griegakademiet - Institutt for musikk
  • Koszt projektu całkowity: 10,66 mln zł
  • Kwota dofinansowania: 10,56 mln zł

Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach jest najstarszą wyższą uczelnią działającą na Górnym Śląsku. Wśród budynków należących do uczelni znajduje się pochodzący z przełomu XIX i XX wieku piękny gmach w stylu neogotyckim, usytuowany przy ul. Wojewódzkiej 33 w Katowicach. Celem projektu, obejmującego rewitalizację wspomnianego budynku, jest zmniejszenie różnic społecznych na terenie Górnego Śląska poprzez wzrost potencjału turystycznego, kulturalnego i edukacyjnego Akademii. Dzięki inwestycji nastąpi zwiększenie dostępu do bogatej oferty uczelni dla zróżnicowanych grup odbiorców, a także poprawa stanu substancji zabytkowej obiektu.

W ramach projektu zaplanowano prace remontowo-budowlane i konserwatorskie w gmachu przy ul. Wojewódzkiej 33, w tym remont wnętrza Auli im. Bolesława Szabelskiego wraz z programem postępowania konserwatorskiego dla zabytkowego wystroju i wyposażenia. Planowany jest między innymi zakup i montaż organów. Prace zostaną przeprowadzone również na zewnątrz obiektu i obejmą remont dachów i stropów poddasza, renowację elewacji wraz z konserwacją głównego wejścia, wymianą stolarki okiennej, a także remont ogrodzenia wokół budowli.

Partnerem projektu jest norweska uczelnia The Grieg Academy-University of Bergen. Współpraca instytucji przyczynić się ma do lepszego osiągania rezultatów, aktywności i wspólnego organizowania działań. Akademie planują podpisać dwustronną umowę, która umożliwi wymianę pedagogów i studentów, organizację koncertów, warsztatów i konferencji. Przedmiot szczególnego zainteresowania obu instytucji stanowi muzyka jazzowa.

W efekcie przeprowadzonych prac, zabytkowy budynek zostanie przywrócony do świetności i udostępniony dla szerszego grona odbiorców. Atrakcyjny program kulturowy i edukacyjny, realizowany po zakończeniu inwestycji obejmie wiele grup docelowych. Przewidziane są m.in. działania na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym praca z wychowankami ośrodka wychowawczego, program dla osób niepełnosprawnych i starszych. Ponadto, przewidziana jest „Młoda Muzyczna Akademia” dla uczniów szkół muzycznych II stopnia i liceów muzycznych z regionu Górnego Śląska oraz „Akademia Przedszkolaka” dla najmłodszych odbiorców. Po zakończeniu inwestycji Akademia Muzyczna w Katowicach planuje podjęcie szeregu wydarzeń artystyczno-kulturalnych o zasięgu lokalnym, krajowym i międzynarodowym, w tym zorganizowanie recitali, koncertów, warsztatów i innych atrakcji, które będą prezentować kulturowe dziedzictwo regionu, Polski i Europy.

Udostępnij: